Na Univerzitetu FINRA u Tuzli danas je završen trodnevni 12. Međunarodni simpozij na temu „Cirkularna ekonomija i održivi razvoj “ koji je organizovala edukativno-konsultantska kuća FINconsult, u saradnji s Univerzitetom FINRA Tuzla.
Prezentirano je 40 radova predavača, uglednih profesora i istaknutih stručnjaka iz prakse iz Hrvatske, Slovenije, Srbije, Crne Gore, Ukrajine, Turske, Albanije i Bosne i Hercegovine, od ukupno 58 radova koji su uvršteni u Zbornik radova, sa 900 stranica.
Na 12. Međunarodnom simpoziju prezentirani su radovi iz raznih oblasti, i to: cirkularne ekonomije, održivog razvoja, finansija i finansijskog menadžmenta, računovodstva, forenzičkog računovodstva, bankarstva, osiguranja, revizije, interne revizije, marketinga, IT sistema i digitalizacije, poslovnog prava i regulative, poreza, turizma, poljoprivrede, gastronomije, digitalnih tehnologija, vještačke inteligencije.
Na zatvaranju Simpozija definirani su zaključci i date poruke sa jednog od najvećih i najprestižnijih skupova finansijsko – računovodstvene i menadžerske profesije u BiH u ovoj godini.
Zaključci i poruke:
- Prelazak sa linearne organizacije ekonomskih aktivnosti na kružnu (cirkularnu) ekonomiju je neupitna promjena, koja ne trpi bilo kakva odlaganja i zahvata znatno širi spektar aktivnosti od upravljanja resursima (ili čak samo otpadom), kako se često poima;
- Naglašen je ESG (Environment-Social-Governance) pristup u svim sferama organizacije poslovanja i izvještavanja, sa posebno istaknutim kriterijima:
- Efikasnost,
- Održivost,
- Odgovornost,
- Svjesnost;
- Digitalizacija finansijskog okruženja i svijest o (novim) ESG rizicima u bankarstvu i osiguranju su okosnica tranzicije ka održivom;
- Transformacija i digitalizacija poslovnog okruženja i upravljanja je neizbježna. Prihvatanje i integracija novih alata (poput AI, chatbot, neronske mreže i sl.) nije više pitanje izbora, nego se nameće u pogledu održavanja konkurentnosti;
- Finansijski menadžment je spona cirkularne ekonomije i održivog razvoja. Cost-benefit analiza na kriterijima reduce-reuse-recycle-recover je ključna za optimizaciju filozofije cirkularne ekonomije;
- U tom smislu je neophodno novo promišljanje vrijednosti imovine, kao i reklasifikacija imovine prema kriteriju upotrebljivosti u cirkularnoj ekonomiji;
- Prilikom usvajanja razvojnih politika i strategija neophodan je poticaj svjesnosti i prihvatanja ESG načela u javnom sektoru, kako u makroekonomskom menadžmentu, tako posebno u poreznoj politici, propisima i olakšicama;
- Naposlijetku, a kako bi bili u stanju pratiti potrebe tržišta rada, visokoobrazovne institucije i same trebaju ubrzati transformaciju u pogledu ESG principa, izučavanja cirkularne ekonomije i digitalizacije obrazovnog procesa.
Ovogodišnjem 12. Međunarodnom simpoziju na temu „Cirkularna ekonomija i održivi razvoj“, prisustvovao je veliki broj učesnika iz Bosne i Hercegovine i regiona.
Simpoziju su tokom tri dana prisustvovali računovođe, revizori, finansijski menadžeri, direktori, vlasnici preduzeća, članovi upravnih i nadzornih odbora, članovi odbora za reviziju, interni revizori, procjenitelji, kao i zaposleni u privatnom i javnom sektoru na knjigovodstveno-računovodstvenim, finansijskim i menadžerskim poslovima.
Simpozij je realizovan u kombinovanom obliku, inclass i online putem ZOOM platforme. Ovim su FINconsult i FINRA pokazali visok nivo profesionalnosti uz kvalitetan tim stručnog kadra i tehničke opremljenosti za izvođenje ovako složenih projekata kao što je međunarodni simpozij.
Prezentacije sa Simpozija su dostupne na linku.